Home / بیش فعالی
بیش فعالی،کودک بیش فعال،درمان بیش فعالی،بیش فعال ،ADHD،adhd،تشخیص بیش فعالی،مرکز بیش فعالی
بیش فعالی،کودک بیش فعال،درمان بیش فعالی،بیش فعال ،ADHD،adhd،تشخیص بیش فعالی،مرکز بیش فعالی

بیش فعالی

بیش فعالی،کودک بیش فعال،درمان بیش فعالی،بیش فعال ،ADHD،adhd،تشخیص بیش فعالی،مرکز بیش فعالی
بیش فعالی

بیش فعالی : سخنی با والدین، خانواده و همسران افراد بیش فعال

تعریف بیش فعالی : تو این دنیایی که هر روز پر از محرک  است حتما نیاز نیست که تشخیص بیش فعالی داشته باشید تا بتونید این افراد را درک کنید. محرک های دنیای اطراف اینقدر زیاد شده اند که همه ما برای نگه داشتن توجهمان روی موضوعات مهم و اصلی باید بیش از پیش تلاش کنیم. بعلاوه پیشرفت هایی که در دهه های اخیر در علم بیش فعالی  اتفاق افتاده اگر چه مثبت بوده ولی جنبه هایی دارد که فراتر از توانایی پردازش اطلاعات مغزمان است. به همین دلیل می بینیم(بیش فعالی) با وجود اینکه در کودکی مشکلی در توجه نداشتیم اما الان خیلی راحت مغلوب محرک های حواس پرت کن اطراف می شویم و نمی توانیم کاری که انجام می دادیم را ادامه دهیم.

افراد بیش فعال معمولا می دانند کار درست چیست اما نمی توانند انجام دهند چون دایم با محرک های دنیای اطراف درگیر می شوند و به دلیل ضعفی که در کارکردهای اجرایی دارند نمی توانند به خوبی خود را مدیریت کنند.(بیش فعالی)

چون ما به عنوان والدین یا همسر یک فرد بیش فعالی آگاه هستیم که او می  داند باید چه کاری بکند ولی انجام نداده شروع به نصیحت کردن و سرزنش می کنیم و این کار اوضاع را خراب تر می کند و احساسات منفی مثل خشم یا بد بودن را در فرد بیش فعال ایجاد می کند.

🔸پس باز هم تاکید می کنم در خیلی از موارد مشکل بیش فعالی ندانستن چگونگی انجام کارها نیست بلکه مشکل در مدیریت خودش برای دستیابی به اهداف است و این مدیریت در مغز توسط کارکردکردهای اجرایی صورت می گیرد. 🔸

کارکردهای اجرایی به فرد کمک می کند که برنامه ریزی کند، انتخاب کند، حل مساله کند، موضوعات را در ذهنش نگه دارد، زمان را مدیریت کند، به موضوعات مهم توجه کند و موضوعات کم اهمیت را نادیده بگیرد و….

لذا آموزش راهکارهایی برای مدیریت کارکردهای اجرایی اولویت زیادی دارد.

البته با آموزش کارکردهای اجرایی نشانه های بیش فعالی از بین نمی روند بلکه فرد بیش فعال راحت تر می تواند در زندگی روزمره عملکرد مناسبی داشته باشد.

اگر دقت کنید آنچه در زندگی روزمره باعث می شود شما از داشتن فرزند یا همسری با اختلال بیش فعالی ناراحت شوید نشانه های تشخیصی او نیست بلکه انجام نشدن کارها و تحقق نیافتن اهدافی است که برای آن برنامه ریزی کرده بودید.

❇️پس هدف از درمان بیش فعالی از بین بردن نشانه ها نیست بلکه بهبود عملکرد در زندگی روزمره است.❇️

نکته هایی در مورد دارودرمانی افراد بیش فعال

داروهایی که برای درمان نقص توجه و بیش فعالی استفاده می شوند مانند قرص‌های آنتی‌بیوتیک نیستند که عفونت بدن را درمان می‌کنند بلکه مانند عینک هستند که وقتی استفاده می شود توانایی دید را بهتر می‌کند اما نمی‌تواند ضعیفی چشمان فرد استفاده کننده را درمان کند و وقتی عینک برداشته شود توانایی دید فرد مانند گذشته می‌شود. استفاده از دارو هیچ چیزی را درمان نمی‌کند.

والد عزیز در رابطه با دارو 💊به نکات بیش فعالی زیر توجه کنید:

 

🔸انجمن غذا و دارو که اجازه مصرف دارو ها صادر می کند استفاده از دارو را برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی در پیش از سن دبستان مناسب نمی داند به جز در مواردی که اختلال به عملکردهای اجتماعی و رشدی کودک  به حدی آسیب برساند که عوارض عدم مصرف آن بیشتر باشد.

 

🔸🔸نکته دیگر اینکه استفاده از روش هایی مانند رفتاردرمانی، آموزش روش های والدگری و …  برای اختلال نقص توجه و بیش فعالی در همه سنین در اولویت هستند. بعلاوه اگر این مداخلات همراه با دارو استفاده شوند اثر بخشی دارو را افزایش می دهند و همچنین می توانند بر دوز مصرفی دارو تاثیر بگذارند و پزشک با دیدن علائم بهبود این دوز را کاهش دهد.

 

🔸🔸🔸نکته مهم تر اینکه همه دارو ها عوارض دارند حتی قرص های سرماخوردگی، اما همه افراد این عوارض را تجربه نمی کنند.

 

🔸🔸🔸🔸نکته قابل توجه بعدی این است که در بعضی موارد عوارض عدم مصرف دارو بیش فعالی  به دلیل مشکلاتی که ایجاد می کند بیش از مصرف دارو بیش فعالی  هست.

 

💥💥نکته نهایی : تصمیم گیری در رابطه با قطع یا ادامه مصرف بر عهده مشورت شما با پزشک متخصص کودکتان(بیش فعالی) است. لطفا از افراد غیر متخصص در این حوزه راهنمایی (بیش فعالی ) نگیرید.

 

خطرات احتمالی عدم درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکی:

🔸افت تحصیلی

🔸ترک تحصیل

🔸سوء مصرف مواد

🔸رانندگی پرخطر

🔸رفتار های جنسی پرخطر

🔸اخراج شدن از محیط های کاری

و…

 

منبع: روان کودک |بیش فعالی